FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA "MATIC" SC
ul.Malborska 127a
30-624 Kraków

  

Kupujesz samochód ze skrzynią automatyczną - pamiętaj żeby sprawdzić.

Automatyczna skrzynia biegów jest urządzeniem niezwykle wygodnym, jednak kupując samochód wyposażony w takie udogodnienie musimy poświęcić mu wiele uwagi. Przede wszystkim operowanie dźwignią na postoju, z wciśniętym pedałem hamulca, ma odbywać się bez przeszkód, a kolejne pozycje załączać się płynnie. Podczas jazdy próbnej kolejne przełożenia muszą wchodzić lekko, bez szarpnięć i poślizgów. Każda zmiana biegów w górę i w dół powinna być odczuwana tak samo. Oczywiście nie ma mowy o zapalaniu się podczas jazdy lampek kontrolnych skrzyni biegów. Należy sprawdzić działanie wszystkich pozycji i opcji dodatkowych. Ruszaniu z D i R musi odbywać się płynnie (nie mogą towarzyszyć się zgrzyty). Samochód powinien utrzymywać zadane przełożenia, gdy dźwignia położona jest w pozycji 2 lub 1. Również reakcja na kick-down (gwałtowne wciśnięcie pedału gazu) nie może odbywać się ze zbyt dużym opóźnieniem - auto powinno zredukować bieg i przyspieszyć. Sprawdźmy też działanie nadbiegu (funkcji Hold) . Po ustawieniu D i puszczeniu hamulca, auto powinno swobodnie toczyć się. Jeśli chodzi o oględziny zewnętrzne to nie ma mowy o wyciekach oleju ze skrzyni. Olej w skrzyni trzeba systematycznie wymieniać, a jego jakość i konsystencja świadczą o stanie skrzyni automatycznej (olej klarowny bez zapachu spalenizny). Jeżeli właściciel nie będzie miał nic do ukrycia, pozwoli na sprawdzenie jakości oleju i ilości opiłków metalu. Olej nie może się przegrzewać, z wiekiem traci swoje własności, a częstotliwość jego wymiany jest uwarunkowana przez producenta, ale może się zmienić w zależności od intensywności eksploatacji. Trzeba pamiętać też o wymianie filtra oleju. Prawidłowe użytkowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów ma wielki wpływ na jej trwałość. Przede wszystkim konieczna jest kontrola poziomu oleju i regularna jego wymiana. Należy dbać także o układ chłodzenia, ponieważ za chłodzenie oleju w automatycznej skrzyni odpowiada układ silnika. Nie dozwolone są też gwałtowne zmiany kierunku jazdy przód-tył i odwrotnie, ponieważ grozi to uszkodzeniem skrzyni.

Bieg wsteczny/pierwszy załączamy dopiero po całkowitym zatrzymaniu auta. Nie można również ruszać, trzymając wciśnięty pedał hamulca - także grozi to uszkodzeniem skrzyni. Samochód wyposażony w automatyczną skrzynię prowadzimy, używając tylko prawej nogi, a lewą opieramy na podnóżku. Gwałtowne ruszanie jest mniej wskazane niż liniowe, ponieważ prowadzi do przeciążenia skrzyni. Przy używaniu dodatkowych przełożeń ( 2 lub 1) dbajmy, aby nie przekroczyć górnej i dolnej granicy ich obrotów. Pozycję P zawsze wrzucamy po uprzednim całkowitym zatrzymaniu auta. W pozycji Parking koła napędzane są zablokowane, pozycja N zaś pozwala na toczenie samochodu. Każdy samochód wyposażony jest w blokadę, która nie pozwala uruchomić go na innej niż wymienione pozycje, a także zgasić i zostawić na D. Uwaga - pozycja Parking nie gwarantuje zabezpieczenia stroczenia się samochodu z wniesienia i nie zastępuje hamulca ręcznego. Należy pamiętać o jego zaciąganiu, ponieważ jeśli zostawiamy auto na wzniesieniu, skrzynia biegów jest przeciążona i może dojść do jej uszkodzenia, przed czym zabezpiecza właśnie hamulec ręczny. Pozycję N wykorzystujemy w momencie pozostawienia włączonego samochodu na płaskim terenie, a także przy holowaniu auta. Służy ona do bezkolizyjnego załączania biegów do przodu i do tyłu.

Przełączenie dźwigni w położenie N podczas jazd jest szkodliwe dla skrzyni i może spowodować jej uszkodzenie. Także podczas postoju w korkach nie powinno się tego robić, ponieważ konstrukcja automatycznej skrzyni pozwala w tym momencie na utrzymanie pozycji D i przytrzymanie pedału hamulca. Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów nie jest dopuszczalną czynnością, szczególnie w przypadku wycieku oleju ze skrzyni. Jednak jeśli się na nie decydujemy, auto musi mieć uruchomiony silnik i włączoną pozycję N, a prędkość samochodu nie powinna przekraczać połowy maksymalnej prędkości osiąganej na pierwszym biegu. Podczas użytkowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów zwracajmy uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, które pochodzą od tego urządzenia. Kontrolujmy poziom oleju, a także jego konsystencję (klarowność).