FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA "MATIC" SC
ul.Malborska 127a
30-624 Kraków

  

Za i przeciw automatycznej skrzyni biegów.

Przeciętny kierowca krzywi się na myśl o zakupie samochodu z automatyczną skrzynią biegów, królują obiegowe opinia, że takie samochody są "mułowate", często się psują. Prawda jak zwykle leży po środku - automatyczne skrzynie biegów mają swoje wady i niepodważalne zalety. Automatyczna skrzynia biegów to jeden z tych podzespołów samochodowych, które przeszły nieprawdopodobny wręcz postęp technologiczny. Współczesne automatyczne skrzynie biegów niewiele mają wspólnego ze swoim pierwowzorem. Dziś króluje elektronika a automatyczne skrzynie biegów montowane są w samochodach sportowych, autobusach oraz innym sprzęcie mobilnym.

Wady i zalety

Podstawowy zarzut, jaki mają kierowcy do automatycznych skrzyń biegów jest taki, że nie mogą sami dobierać biegów do warunków jazdy i swoich potrzeb. Nowoczesna skrzynia potrafi także zmieniać przełożenia szybciej niż kierowca drążkiem dokona zmiany biegów, ale przede wszystkim automatyczna skrzynia daje komfort jazdy. Samochód z automatyczną skrzynią jest minimalnie wolniejszy od samochodu z manualna skrzynią. Nieco wolniej się rozpędza. Spala około 10 % więcej paliwa niż samochód z manualną skrzynią. Automatyczna skrzynia to bardzo precyzyjny mechanizm, "obłożony" elektroniką - Poprawnie eksploatowane samochód z automatyczną skrzynią nie powinno sprawiać kłopotu.

Eksploatacja

Pewne problemy mogą sprawiać elektroniczne układy sterujące. Trzeba pamiętać o kontrolowaniu i wymianie oleju i filtra (jedna wymiana na dwie wymiany oleju silnikowego). - uważne słuchanie oraz obserwowanie pracy skrzyni automatycznej. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, najlepiej jak najszybciej skontrolować ją w specjalistycznym warsztacie. - niewielka awaria, z pozoru drobna, może spowodować większe uszkodzenia. A naprawy automatycznych skrzyń biegów są kosztowne, w przypadku samochodów starszych mogą przekraczać wartość całego samochodu. Pocieszające jest to, że do starych, popularnych skrzyń są produkowane tzw. zestawy naprawcze (OH) zawierające najczęściej uszkadzające się elementy. Samochód z automatyczną skrzynią pracującym w normalnym trybie ( komfort lub po prostu driver) nie jest pojazdem do szaleństw tylko do raczej spokojnej jazdy. Poruszając się w korku nie powinno się włączać dźwigni w pozycję N.

Zakup

Oferta nowych samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów na polskim rynku jest dość skromna - są to z reguły drogie i bogato wyposażone samochody. Nie ma takich samochodów popularnych marek, co jest powszechne na zachodzie. Natomiast używanych, sprowadzonych z zagranicy pojazdów z automatami jest już sporo. Ale zakup dziesięcioletniego pojazdu z taką skrzynią to prawdziwa loteria. Takie samochody są tanie, ale z reguły skrzynie biegów są w nich w bardzo złym stanie. Naprawa takiej skrzyni za granicą jest nieopłacalna, dlatego takie samochody trafiają w okazyjnych cenach do Polski. Przeciętny kierowca nie oceni stanu skrzyni, konieczna jest diagnostyka w warsztacie. Nabywca powinien jednak zwrócić uwagę na kolor oleju w skrzyni, oraz na jej pracę - biegi powinny wchodzić bez szarpania, a po przesunięciu dźwigni na pozycję do jazdy, samochód powinien ruszyć z miejsca i zatrzymać się po naciśnięciu hamulca. To nie zawsze jest pewny test, bo nieuczciwi sprzedawcy mogą wyeksploatowaną skrzynię np. manipulując elektroniką lub po prostu dolewając jakiegoś uszlachetniacza do oleju doprowadzić do jej chwilowej sprawności.